30 Haziran 2021

Maç İstatistikleri

Maç istatistikleri nedir sorusuna verilecek en güzel cevap; takımların daha önce oynadığı maçlar, orta sayısı, topa sahip olma, pas sayısı gibi pek çok değişkenin toplamına verilen isimdir olur. Maçların sonucuna etki eden istatistiklerdir. Bu istatistikleri kullanarak bir takımın saha da ne yapacağını tahmin etmek daha kolay olur.

İstatistikler Ne İşe Yarar?

Tahminde bulunacağımız maçlarda oynayan takımları daha iyi tanımamızı sağlar. Her takımın bir karakteri vardır. Takımların karakterleri, istatistiklere de yansır. Takım hırçın mı? Atak mı oynuyor? En çok ne zaman gol atıyor, gibi pek çok bilgi tahmin yapmada bize faydalı olur.

En çok kullanılan veya işimize en çok yarayacak olan bazı istatistikler şunlardır;

  • Pas yüzdesi
  • Topa sahip olma
  • Dizilimi
  • Geçmiş maçları

Yukarıda saydığımız istatistikler ve daha fazlasını kullanarak sağlam kuponlar oluşturabiliriz.

Pas Yüzdesi

Bir takımın saha içinde topla ne kadar iyi oynadığının göstergesidir. İsabetli pas yüzdesi ne kadar yüksek ise karşı takıma o kadar az hata yapılmıştır anlamına gelir. Ancak buradan şu sonuç çıkarılmaz; pas yüzdesi yüksek olan takım maçı kesin kazanır. Bu yanlış bir yorum olur. Takım gol girişiminde hiç bulunmadan sadece yan paslar ile maçın büyük bölümünü geçirmiş de olabilir. Pas yüzdesi sayesinde takımın topu ne kadar ayağında tuttuğunu görebiliriz.

Topa Sahip Olma

Topun bir takımda ne kadar kaldığını ifade eder. Gol yememek ve oyuna hakim olmak için yapılacak en akıllıca iş topa sahip olmaktır. Topa sahip olma oranları yüksek olan takımlar kolay kolay gol yemezler ve rakibine de az gol pozisyonu verirler.

Saha Dizilimi

Takımların maçı nasıl oynayacaklarının en büyük göstergesidir. Dizilimler, takımların ofansif mi yada defansif mi oynayacakları hakkında ip uçları verir. Bunlar da bize kupon oluşturma da yardımcı olur.

Geçmiş Maçlar

Takımların daha önce yaptıkları maçlar performansları hakkında bilgi sahibi olmamıza yardım eder. İç saha da oynadığı maçlar ile dış saha da oynadığı maçların karşılaştırması ile takımın nerede daha iyi oynadığını rahatlıkla görebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Betgaranti